Podpořte nás Zapojte se

Představujeme novou členku organizačního týmu Annu Kågström, MSc

Představujeme Vám novou členku organizačního týmu Projektu SPOLU Annu Kågström, MSc. Anna má americko-švédské kořeny, studovala psychologii na Sacramento State University California a program Global Mental Health na London School of Hygiene and Tropical Medicine/ King´s College London. Přes 4 roky pracovala jako dobrovolnice na Haiti s podvyživenými a chronicky nemocnými dětmi. Nyní pracuje jako výzkumnice v českém Národním ústavu duševního zdraví a v rámci Projektu SPOLU by se ráda zaměřila na aktivní zapojení mládeže a mladých dospělých do rozhodování o jejich duševním zdraví - ať již ve školách, komunitách či v rámci psychiatrických zařízení.

Podrobněji si můžete přečíst Anny vlastní slova v angličtině:


"Hello, I'm Anna Kagstrom, and I'm excited to be a part of the Projekt Spolu team! I am passionate about improving the health and well-being of vulnerable children and adolescents. I have worked in the US with at-risk teens and foster children and spent four years volunteering in Haiti with malnourished and chronically ill children. I subsequently studied Global Mental Health in London where I conducted research on attitudes in Haiti toward deinstitutionalizing children with disabilities. My passion for mental health has grown, and brought me to the Czech Republic as a child and adolescent researcher at the National Institute of Mental Health, where I learned about Projekt Spolu and am excited about advocating for and initiating some youth participation within research and programme development across mental health services, whether in schools, communities, and/or clinics."
 

                                                 

"There is a growing recognition and promotion of the rights of young people to have a voice in services targeting them. Not only do young people have a right for their voices to be heard and to be active participants in services influencing them, but various examples including global development initiatives and international aid agencies have integrated child and youth voices into the development and evaluation of their programs and have found young people to be a valuable source of information, ideas and insight. It’s time to give young people a platform for their voices to be heard within the field of mental health, and at Spolu we would like to begin doing so. If you are a volunteer particularly interested in learning about, advocating for, researching, and/or working with young people to empower and support them as representatives of their perspectives on mental health and well-being I would love to hear from you!

Thanks,
Anna"

Líbil se ti článek? Sdílej ho se svými přáteli!